Tym razem uwaga dla spadkobierców tj. weszły zmiany, które upraszczają czynności.

Mianowicie od 17.03.2026 r. zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające notariuszowi, na wniosek spadkobiercy, złożenie wraz z aktem poświadczenia dziedziczenia wniosku o wpis prawa własności do księgi wieczystej.

W praktyce oznacza to, że spadkobiercy będą mogli przeprowadzić ważne czynności formalne w jednym miejscu i za „jednym zamachem”, bez konieczności odrębnego inicjowania postępowania wieczystoksięgowego.

Jest to dobry krok w stronę elektronizacji i odformalizowania szeroko rozumianego postępowania spadkowego.